top of page

Збережемо перші вісники весни

  • dykanka
  • 21 лют.
  • Читати 2 хв

Оновлено: 12 бер.


Першоцвіти - безцінний дар природи, її посмішка. Прикраса лісів степів і луків. Але як мало ми про них знаємо. Їм не страшні ні раптовий сніг, ні морози, вони добре пристосувалися до примх природи.



Першоцвіти - це символ перемоги зими над весною, і вони варті нашої уваги. Першоцвітами називають дикорослі рослини, що квітнуть наприкінці зими та на початку весни. За короткий проміжок життя, відведений цим квітам, їм треба стільки встигнути: привернути увагу комах-запилювачів під час квітування утворити плоди з насінням і, головне, поновити запас поживних речовин у підземних цибулинах, коренебульбах. Цю важливу функцію виконують зелені листочки та стебла рослин. Без цього неможлива поява на світ наступної весни.

Першою у лісах Диканщини зацвітає проліска сибірська, потім ряст ущільнений та ряст Маршалла. Ці рослини є регіонально рідкісними, тобто охороняються в Полтавській області.

На початку весни квітують пшінка весняна, анемона жовтецева, анемона дібровна, медунка темна, зірочки жовті та тюльпан дібровний, що занесений до Червоної книги України.

У степу та на луках Диканщини квітнуть червонокнижні шафран сітчастий, брандушка різнокольорова, горицвіт весняний, сон чорніючий, рябчик малий.

Ці дивовижні квіти завжди привертали до себе увагу, але останніми роками значно скоротився на Україні ареал поширення цих видів внаслідок розорювання їх місць зростання, весняних палів степів, вирубування лісів, через зривання в букети та для продажу.

Щороку працівники регіонального ландшафтного парку «Диканський» є ініціаторами акції «Першоцвіти Диканщини» до якої долучають більше 2000 дітей та дорослих.  В рамках якої проводяться рейди в природні місця зростання першоцвітів та ринки, бесіди з населенням, виховні заходи в школах, тематичні екскурсії, поширюються інформаційні листівки.

Перші весняні квіти відіграють величезну роль у житті лісу, степу як цілісного природного комплексу. Їх нектар є майже єдиним джерелом їжі для комах, які прокинулися після зимової сплячки.  Зникнення першоцвітів спричиняє неминучу загибель джмелів, бджіл, метеликів та інших комах, які саме на цих рослинах знаходять собі єдину поживу ранньої весни.

Звертаємо увагу, що за зривання, викопування, продаж, купівлю першоцвітів та пошкодження їх місць зростання, статтею 88-1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 510 грн. до 1700 грн. За ті ж дії щодо рослин, які ростуть на території природно-заповідного фонду, доведеться сплатити штраф від 1700 грн. до 4250 грн. та відшкодувати завдану шкоду в розмірі 1366,4 грн. (станом на 2025 рік) за кожну рослину.

Отже, кожен може внести особистий вклад у збереження природи рідного краю НЕ КУПУЮЧИ і НЕ ЗРИВАЮЧИ першоцвіти, бо завтра їх може зовсім не стати і це не вигадки.

 

 
 
 

Останні пости

Дивитися всі

Comments


logo_Dykan_park.jpg

Спеціальна адміністрація регіонального ландшафтного парку "Диканський" розташована за адресою:

вул. Гоголя, 1, смт Диканська, 38500

Телефон: ​+38 (095) 9295263

Email:landpark@ukr.net,

rlp.dykanskyi@gmail.com

Ми в соцмережах
  • Instagram
  • Facebook

© 2023 OS | Сайт створений в Wix.com

QR-pay.PNG
bottom of page