
Режим охорони та використання території регіонального ландшафтного парку "Диканський"
Землі Парку мають особливу екологічну, наукову, естетичну та господарську цінність і є відповідно до ст. 6 Закону України «Про природно-заповідний фонд» об’єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду.
Територія Парку, з додержанням вимог, встановлених Законом України «Про природно-заповідний фонд України» та іншими актами законодавства, може використовуватись:
- у природоохоронних цілях;
- у науково-дослідних цілях;
- в оздоровчих та інших рекреаційних цілях;
- в освітньо-виховних цілях;
- для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.
Встановлені законодавством основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню території Парку, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання його природних комплексів та окремих об’єктів.
З метою збереження, відтворення, охорони та використання природних комплексів і об'єктів, з врахуванням особливостей її території, відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України» встановлюється диференційований режим щодо охорони, відтворення та використання його природних ресурсів відповідно до цього Положення та Проекту організації території Парку.
Режим території Парку враховується при розробленні державних, регіональних та інших програм, планів, проектів, схем розвитку, будівництва, землекористування тощо.
Діяльність на території Парку здійснюється згідно із зонуванням. Територія Парку поділяється на такі функціональні зони:
- заповідна зона.
- зона регульованої рекреації;
- зона стаціонарної рекреації;
- господарська зона.
На територіях регульованої, стаціонарної рекреації та господарської зон забороняється будь-яка діяльність, яка призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища та зниження рекреаційної цінності території Парку.
Статус та режим території Парку враховується під час розроблення проектно-планувальної документації.
Проектна документація з розміщення об’єктів житлово-цивільного, лікувального, відпочинкового та іншого призначення на території Парку підлягає в обов’язковому порядку оцінки впливу на довкілля.
Підприємства, організації та установи, які розташовані поблизу або в суміжній зоні території Парку, проводять господарську та іншу діяльність з додержанням вимог законодавства про природно-заповідний фонд і несуть відповідальність за порушення режиму охорони та використання території Парку
Режим охорони та використання території заповідної зони
Заповідна зона Парку призначена для охорони та відновлення найбільш цінних природних комплексів. До неї входять наявні території та об’єкти природно-заповідного фонду, види рослин і тварин, їхніх оселищ, які знаходяться під особливою охороною в міжнародному, загальнодержавному та регіональному масштабі.
В заповідній зоні допускається:
- виконання відновлювальних робіт на землях з порушеними корінними природними комплексами, а також здійснення заходів щодо запобігання змінам природних комплексів заповідної зони внаслідок антропогенного впливу- відновлення гідрологічного режиму, збереження та відновлення рослинних угруповань, що історично склалися, видів рослин і тварин, які зникають, тощо;
- здійснення протипожежних заходів та вибіркового діагностичного відстрілу диких тварин для ветеринарно-санітарної експертизи, що не порушують режиму заповідної зони;
- спорудження у встановленому порядку будівель та інших об’єктів, необхідних для виконання поставлених перед Парком завдань;
- збір колекційних та інших матеріалів, виконання робіт, передбачених планами довгострокових стаціонарних наукових досліджень, проведення екологічної освітньо-виховної роботи.
В разі термінової необхідності за рішенням науково-технічної ради Парку на території його заповідної зони можуть проводитися заходи, спрямовані на охорону природних комплексів, ліквідацію наслідків аварій, стихійного лиха, не передбачені Проектом організації території Парку.
В заповідній зоні забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить її цільовому призначенню, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на її природні комплекси і об’єкти, а саме:
- будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, не пов’язаних з діяльністю Парку, розведення вогнищ, влаштування місць відпочинку, стоянка транспорту, проїзд і прохід сторонніх осіб, прогін свійських тварин поза спеціально встановленими для цього маршрутами, пересування механічних, гужових та інших транспортних засобів (крім транспорту Установи) за винятком шляхів загального користування, всі види штучного шумового впливу, що перевищують установлені нормативи;
- геологорозвідувальні роботи, розробка корисних копалин, порушення ґрунтового покриву, гідрологічного та гідрохімічного режимів, руйнування геологічних відслонень, застосування хімічних засобів боротьби з шкідниками і хворобами рослин і лісу, усі види лісокористування, а також заготівля кормових трав, лікарських та інших рослин, квітів, плодів, насіння, збирання грибів, випасання худоби, вилов диких тварин, порушення умов їх оселення, гніздування, інші види користування рослинним і тваринним світом, що призводять до порушення природних комплексів;
- мисливство, рибальство, лісокультурні роботи, рубка дуплястих дерев, всі види екскурсій, крім пішохідних, біотехнічні заходи, сінокосіння механізованими засобами, туризм, інтродукція нових видів тварин і рослин, проведення заходів з метою збільшення чисельності окремих видів тварин понад допустиму науково обґрунтовану ємність угідь, збирання колекційних та інших матеріалів, крім матеріалів, необхідних для виконання наукових досліджень;
- інші види діяльності, визначені законодавством, які негативно впливають або (та) можуть негативно впливати на природні комплекси заповідної зони.
Режим охорони та використання території зони регульованої рекреації
Зона регульованої рекреації Парку призначена для короткострокового відпочинку, оздоровлення населення, огляду особливо мальовничих і пам’ятних місць.
У цій зоні дозволяється влаштування та відповідне обладнання туристичних маршрутів екологічних стежок.
Тут забороняються рубки лісу головного користування, промислове рибальство, мисливство, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об’єктів заповідної зони.
Режим охорони та використання території зони стаціонарної рекреації
Зона стаціонарної рекреації Парку призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів та інших об’єктів обслуговування відвідувачів Парку.
На її території забороняється будь-яка господарська діяльність, не пов’язана з цільовим призначенням функціонування зони або може шкідливо вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони і зони регульована рекреації.
Режим охорони та використання території господарської зони
Господарська зона. У її межах проводиться господарська діяльність, спрямована на виконання покладених на Парк завдань, знаходяться населені пункти, об'єкти комунального призначення Парку, а також землі інших землевласників та користувачів, включені до складу Парку.
У межах даної зони забороняється мисливство.