Клен-чужинець
- РЛП Диканський
- 20 груд. 2022 р.
- Читати 3 хв

🍁Однією із ознак золотої осені є чудове кленове листя різних відтінків жовтогарячого, червоного, жовтого кольорів!
❗В Україні поширені більше 10 видів клена. Але сьогодні піде мова не про клен звичайний або ж гостролистий, а про рослину-прибульця – клен ясенелистий🤢
🤗 Дякуємо автору книги «Рослини-прибульці» Коваленку Олексію та видавництву «Віхола» за дозвіл використовувати їх оригінальні тексти.
Далі – величееееееезна цитата з книги з деякими коментарями (у дужках).
🌳Це дерево можна побачити де завгодно. Без жодних перебільшень! Спробуйте вийти на вулицю (в разі відсутності повітряної тривоги), прогулятися п’ять хвилин у будь-якому напрямку (але не там, де є табличка «Обережно, міни!») та не зустріти жодної особини клена ясенелистого, який ми іноді називаємо американським, а то і кленом-негідником (але меншим негідником ніж наші вороги), створюючи калькований каламбур 80 рівня від латинської назви Acer negundo. ✅Цей гість з Північної Америки, як тікток-блогери в кожному 6 класі, справді повсюдно. Он він кидає тінь на лавку у дворі, он його паростки трощать асфальт, і навіть у лісі він як удома. «Плювати на всіх – паркуюсь, де хочу» – це явно якийсь фамільний девіз клена ясенелистого.
👉Але ще не так давно на теренах України не росло жодного деревця цього виду. Крім того, усі спроби виростити його зазнавали неминучого фіаско.❗ Але, якщо людина вже задумала знищити чи пошкодити власні екосистеми, будьте певні: їй це вдасться!
Природне поширення клена ясенелистого охоплює територію від Скелястих гір до Атлантичного узбережжя та від Канади до Флориди.
🌎Із XVII століття рослина починає активно мандрувати світом, адже в цей час у Європу з Америки тягнули все, що хоч трохи нагадувало незнайому рослину.✅ Перше достовірне свідчення про вирощування клена ясенелистого на новому континенті припадає на 1688 рік, коли цей вид було помічено у британському саду Фулгемі. Саме так відкрилася кленова скринька Пандори. За два роки вид інтродукували в Нідерланди, а в 1699 році Acer negundo уже робив несміливі спроби підкорити Німеччину.
☝️У клена ясенелистого є свої виняткові чесноти. Але будьмо відверті: його деревина до них не належить. Вона м’яка та малопридатна для виготовлення чогось складнішого за контрафактну підробку Піноккіо. Хоч корінні американці намагалися припасувати деревину клена для створення музичних інструментів.
(В Україні акліматизацією клена займався відомий ботанік-акліматизатор Іван Каразін, брат засновника Харківського університету Василя Каразіна).
🌿За два століття клен ясенелистий захопив усю країну. Цьому сприяла популяризація рослини на початку інтродукції. Вид рекомендували для створення швидкорослих лісів, вітрозахисних смуг і, навіть, для висадження на пасіках. Та виявилося, що клен швидко росте лише спочатку, а потім замість гарного стрункого дерева може утворитися кущ – кривий, малопридатний ні для використання деревини, ні для естетичного споглядання рослини в парку.
🍂Окрім того, дерева мають шалену насіннєву продуктивність, а плоди-крилатки – тягу до подорожей повітрям. А якщо кленові авіалінії падають у воду, то їх узагалі стає не спинити – насіння може прорости навіть через шість тижнів після прийняття ванни, а за цей довгий час подолати значну відстань.
🤢Клен-чужинець, здається, у будь-яких умовах почувається, як риба в дигідроген монооксиді. Особливу небезпеку становить ця рослина для заплавних лісів. Хоч Acer negundo не так добре переживає затоплення, як місцеві верби і тополі, він може за короткі періоди створювати величезну кількість своєї біомаси. Завдяки неабиякій гнучкості та вмінню займатися екстремальною йогою клен ясенелистий затіняє проростки та молоді деревця рослин-аборигенів і може повністю припинити поновлення їхніх популяцій. Ця тиха революція призводить до повної зміни влади в угрупованні. Тож замість милого серцю заплавного лісу до ваших послуг будуть егоїстичні маловидові зарості клена, ідеальні лише для того, щоб зайти в них і гірко плакати над втраченим біорізноманіттям.
🙁Окрім капостей для природних екосистем, клен ясенелистий може й попсувати самопочуття людини. Ранньою весною пилок із чоловічих дерев цього виду розпочинає сезон алергій для чутливих людей.
🪚Чи можна якось боротися з цим негідником❓ На нинішній стадії вторгнення надзвичайно складно. Ми проспали прихід ворога, але декому навіть цього мало: чимало парків і далі озеленюють його деревами. Окрім обмеження висадження рослин, на природно-заповідних територіях доцільно знищувати вид у природних екосистемах. ‼️Особливого значення тут набуває виявлення та спилювання жіночих дерев, які восени та взимку рясніють видатним урожаєм плодів і готові підготувати нові хвилі вторгнення.
(Фото кленів знайдене на просторах Інтернету).
🇺🇦А для боротьби із вторгненням ворогів підтримуємо наших захисників і захисниць та віримо в нашу перемогу і в ЗСУ.
🇺🇦Все буде Україна!💙💛

Comments